Komunikacja publiczna w ramach Beskidzkiego Związku Powiatowo Gminnego

Gmina Kęty przystąpi do Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego

PKS/Komunikacja Beskidzka rozszerza teren swojego działania poza województwo śląskie. Kęty przystąpią do Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego, który organizuje transport publiczny w powiecie bielskim. Oznacza to, że od nowego roku mieszkańców gminy Kęty wozić będzie PKS z Bielska-Białej. To dobra wiadomość także dla takich bielskich gmin: Porąbki, Kóz, czy Wilamowic.

Kolejną nowością u powiatowego przewoźnika jest zmiana nazwy. Od 1 stycznia 2021 r. będzie działał jako marka- Komunikacja Beskidzka.

„Rozmowy trwały rok, ale na Podbeskidziu w końcu wygrywa samorządność. Komunikacja z centrum gospodarczym na południu województwa śląskiego, jakim jest Bielsko-Biała i tereny przyległe jest coraz lepsza. Mogę tylko pogratulować samorządowcom, że dogadali się by wspólnie zadbać o tak istotną sprawę jaką jest transport publiczny”- mówi Andrzej Płonka, starosta bielski.

Komunikacja Beskidzka będzie woziła pasażerów na trasie Andrychów-Kęty, a część kursów zostanie przedłużona do Bielska-Białej. Efekt? Na przykład mieszkańcy Bulowic dojadą na południe bez przesiadki. Władze gminy Kęty mówią o rewolucji dla mieszkańców. „Jakość usług, a przede wszystkim nowoczesny tabor PKS-u, silnego podmiotu o uznanej pozycji na rynku nie może równać się z tym, czym dysponuje nasze MZK. Zyskamy stabilnego partnera, z którym możemy związać się na wiele lat w zakresie transportu publicznego”– mówi burmistrz Kęt Krzysztof Klęczar.

Do sfinalizowania sprawy potrzebna jest jeszcze uchwała Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego, co ma nastąpić w najbliższy poniedziałek.

Warto przypomnieć, że ostatnio zakupiono 26 autobusów na gaz CNG. 13 pojazdów już parkuje w zajezdni, reszta ma dotrzeć do końca roku. Wszystkie są 12-metrowe, przewiozą jednorazowo w komfortowych warunkach 90 pasażerów. Autobusy są wyposażone w klimatyzację, monitoring, wi-fi, gniazdka na USB, mają przyciemniane szyby i są niskopodłogowe. Na inwestycję wartą 32 mln zł udało się pozyskać środki unijne. W Bielsku-Białej przy ul. Legionów powstaje stacja do tankowania pojazdów na gaz ziemny.

Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny tworzy 9 gmin powiatu bielskiego oraz Starostwo Powiatowe z Bielska-Białej. Obecnie autobusy bielskiego PKS wożą pasażerów po całym powiecie bielskim, dojeżdżając do Łodygowic i Czernichowa na Żywiecczyźnie, do Chybia na Śląsku Cieszyńskim oraz do Andrychowa i Osieka w Małopolsce.

M.Fritz – Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej